• Finał konkursu "Przyroda wokół nas"

          • Na terenie wrocławskiego ZOO odbył się dnia 18.05.2022 r. finał kolejnej, X edycji powiatowego konkursu „Przyroda wokół nas” zorganizowanego przez Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych wspólnie z Powiatem Wrocławskim, pod honorowym patronatem Starosty Powiatu Wrocławskiego. Do Afrykarium przybyło 40 uczniów klas V wraz z nauczycielami z 10 szkół podstawowych. Naszą szkołę reprezentowali:

            • Hania Salanyk
            • Maja Kordyjak
            • Jakub Czerwiński
            • Jakub Gorgol

            Opiekunem grupy była pani Dagmara Pawlińska.

            Finał X edycji rozpoczęto przemówieniem Piotra Śniguckiego - Dyrektora Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych, Andrzeja Szawana - Wicestarosty Powiatu Wrocławskiego oraz Wiesława Zająca - Członka Zarządu Powiatu Wrocławskiego. Następnie uczniowie przystąpili do grupowego rozwiązywania testu, a po krótkiej przerwie zmierzyli z zadaniem indywidulanym,  czyli rozpoznawaniem gatunków roślin i zwierząt. Dodatkową atrakcją konkursu była możliwość zwiedzenia przez dzieci Afrykarium, w trakcie oczekiwania na wyniki.

            Po finalnym zliczeniu punktów, ogłoszono zwycięzców etapu finałowego konkursu. Nasi uczniowie zostali wyróżnieni - otrzymali dyplomy i pamiątkowe upominki. Celem konkursu było zainteresowanie uczniów światem przyrody, jego różnorodnością, bogactwem i pięknem, a zarazem kształtowanie właściwej postawy wobec przyrody i środowiska oraz inspirowanie do podejmowania praktycznych działań na rzecz jej ochrony w swoim najbliższym otoczeniu.

            Gratulujemy naszym uczniom!!!

             

          • Sukces Alicji

          • Miło nam poinformować, że Alicja Łamacz z klasy 8a dotarła do finału międzyszkolnego konkursu Dicto-Challenge organizowanego przez LO IV we Wrocławiu, gdzie 27 kwietnia godnie reprezentowała nasza szkołę zmagając się z językowym dyktandem. Zaledwie kilka tygodni wcześniej, Ala osiągnęła olbrzymi sukces i została laureatką konkursu kuratoryjnego zDolny Ślązak z języka angielskiego.

            Gratulacje!!!

          • Nauczyciel na medal!!!

          • ,,Nauczyciel to ktoś bardzo wyjątkowy, kto potrafi wykorzystać swoją pomysłowość, dobroć i dociekliwy umysł do wypracowania rzadkiej umiejętności zachęcania innych do myślenia, marzenia, poznawania, próbowania, działania!"

            (B. Conklin)

            Droga społeczności, pragniemy się z Wami podzielić niezwykłą wiadomością. Dziś, dzięki Waszemu olbrzymiemu wsparciu , odebrała nagrodę jedna z tych nauczycielek, dla których pełniony zawód jest niezwykłym powołaniem. Praca z dziećmi, rozwijanie ich wyobraźni, kreatywności i mądrości to wartości nadrzędne w Jej codziennej pracy.

            Doskonale rozumie potrzeby młodego pokolenia, dlatego też wprowadzając je w tajniki matematycznych zagwozdek, wykorzystuje różnorodne metody i techniki pracy, okraszając je szeregiem innowacyjnych pomysłów.

            Przyjaciele, 28 kwietnia 2022r. , oficjalnie już i z należytymi honorami, tytuł Nauczyciela na Medal roku 2021 powiatu wrocławskiego w kategorii Nauczyciel klas IV -VIII przyznano pani Annie Pabisiak – oddanemu nauczycielowi, niezwykłemu wychowawcy i przede wszystkim - dobremu oraz życzliwemu człowiekowi. To istotny dzień w historii naszej placówki, dlatego też z całego serca - w imieniu swoim jak i naszej koleżanki - serdecznie dziękujemy Państwu za wyrazy sympatii i oddane głosy.

          • Brązowy medal dla naszych chłopców

          • 27 kwietnia na boisku w Łozinie odbyły się Gminne Igrzyska Młodzieży Szkolnej w piłce nożnej chłopców

            Po bardzo dobrej grze, przegrywając tylko jeden mecz, nasi uczniowie wrócili z brązowymi medalami, pokonując w walce o brąz drużynę ze SP w Kiełczowie

            OGROMNE BRAWA I GRATULACJE CHŁOPAKI !!!

            Kuba Bystry

            Dawid Gajewczyk

            Mateusz Łysiak

            Zoltan Sowiński

            Jakub Machocki

            Gabriel Szargorodzki

            Olivier Malchar

            Maksymilian Banasiak

            Maksymilian Janowiak

            Kacper Drążkiewicz

             

          • Przedstawienie

          • 26 kwietnia kl. 4b zaprezentowała uczniom z klas młodszych przedstawienie o zwyczajach związanych z wiosną i Wielkanocą,które przygotowano pod kierownictwem Pań - Elżbiety Zborowskiego i Ewy Maciaś

          • Dziecięcy Telefon Zaufania - informacja Biura Rzecznika Praw Dziecka

          • Szanowni Państwo,

            od 2020 r. działa darmowy, całodobowy Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka 800 121212 oraz specjalny czat internetowy czat.brpd.gov.pl, gdzie dzieci i młodzież mogą porozmawiać  o  swoich  problemach,  doświadczanych  trudnościach,  a  także  wspólnie     ze specjalistami zastanowić się nad rozwiązaniami i sposobami radzenia sobie z kryzysem.

            Telefon i czat zapewniają młodym ludziom bezpieczną przestrzeń, w której są wysłuchiwani i mogą bez obaw, nawet anonimowo, przedstawić swoją perspektywę sytuacji, w jakiej się znaleźli. Nasi specjaliści umożliwiają także włączanie rodzin dzieci lub szkoły    w proces koniecznych zmian.

            Ogromna w tym rola nas, jako osób dorosłych, aby uświadomić dzieciom i młodzieży możliwość uzyskania takiego wsparcia w  sytuacjach  kryzysowych.  Dlatego  zwracam  się do Państwa z uprzejmą prośbą o poinformowanie - za pośrednictwem dziennika elektronicznego, a także poprzez umieszczenie na szkolnych tablicach informacyjnych naszych plakatów z numerem telefonu (pliki z plakatem w różnych formatach są do pobrania na stronie: https://brpd.gov.pl/dzieciecy-telefon-zaufania-rzecznika-praw-dziecka/ )

            – wszystkich uczniów i ich rodziców o możliwości uzyskania wsparcia poprzez kontakt         z Dziecięcym Telefonem Zaufania Rzecznika Praw Dziecka 800 12 12 12, jak również poprzez bezpieczny czat internetowy czat.brpd.gov.pl.

            Jestem pewien, że ta inicjatywa w realny sposób przyczyni się do poprawy dobrostanu psychicznego dzieci i młodzieży.

            Oferujemy także poprowadzenie przez naszych specjalistów z Dziecięcego Telefonu Zaufania   specjalnych   lekcji   online   poświęconych   działalności   telefonu   i    czatu   oraz oferowanego tam wsparcia. Nasi eksperci po umówieniu spotkania online (prosimy        o przesyłanie zgłoszeń mailem: lekcje@brpd.gov.pl ) mogą poprowadzić całą godzinę lekcyjną.

            Ponadto z uwagi na obecną sytuację w Ukrainie i przyjęcie do szkół dzieci i młodzieży ukraińskiej uruchomiłem w ramach Dziecięcego Telefonu Zaufania dyżury psychologów

             

            w języku ukraińskim i rosyjskim. Przebywający na terenie Polski małoletni z Ukrainy wymagają specjalnych oddziaływań psychologicznych, a także wsparcia informacyjnego, które dzięki dyżurowi psychologa biegle mówiącego w ich ojczystym języku są w stanie otrzymać. Lista dyżurów telefonicznych skierowanych dla dzieci i młodzieży z Ukrainy znajduje się na stronie: ww.brpd.gov.pl.

             

            Kwietniowe dyżury psychologa w języku ukraińskim i rosyjskim:

            19.04 – godz. 8-15

            20.04 – godz. 8-14

            20.04 – godz. 14-22

            21.04 – godz. 8-14

            21.04 – godz. 15-22

            26.04 – godz. 9-14

            27.04 – godz. 9-14

            27.04 – godz. 14-22

            28.04 – godz. 15-22

             

            Także w każdy poniedziałek w godzinach od 18 do 20 dyżuruje prawnik

            specjalizujący się w prawach uchodźców i cudzoziemców.

             

            Rzecznik Praw Dziecka

            Mikołaj Pawlak

             

             

          • Wyniki konkursu

          • Tegoroczny Światowy Dzień Zdrowia, przypadający 7 kwietnia, przebiegał pod hasłem Nasza planeta, nasze zdrowie. Z tej okazji w naszej szkole odbył się KONKURS dla klas 4-8 pod tytułem Wpływ przekształcania i zanieczyszczania środowiska przyrodniczego na zdrowie człowieka. Oto wyniki:

            1 miejsce - Szymon Pełka

            2 miejsce - Karolina Orłowska

            3 miejsce - Edyta Gorgol, Mateusz Caban i Krystian Kaczmarczyk

             

            Gratulujemy!!!

          • Ogólnopolski Konkurs Plastyczny

          • Ogólnopolski Konkurs Plastyczny 2022 Moja Wymarzona Złota Rybka-  etap szkolny,  został zakończony.Prace wykonane przez uczniów zostały wysłane do Organizatora Konkursu- Muzeum Złotej Rybkiw Krzemiennej . Dziękuję uczestnikom konkursu i czkamy na wyniki.

            Uczestnicy:

            1.Daria Krzus

            2.Małgorzata Sosnowska

            3. Aleksandra Popielarz

            4.Amelka Bielec

            5.Katarzyna Hłobaż

            6.Natalia Podymska

            7.Nina Paśko

            8.Hubert Buko

            9.Martna Wilk

            10.Julia Kuc

            11.Lena Motyka

            12.Wiktoria Wróblewska

            13.Urszula Wojcieszak

            14.Hanna Wojcieszak

            15.Marysia Zaustowicz

            16.Zofia Ławska

            17.Milena Noweta.

          • Wsparcie edukacyjne osób przybywających z Ukrainy

          • Wsparcie edukacyjne osób przybywających z Ukrainy – wypełnij formularz zgłoszeniowy!

            Znasz języki wschodniosłowiańskie? Jesteś studentem, nauczycielem lub wykładowcą? Chcesz wesprzeć edukacyjnie młodych ludzi przybywających z Ukrainy? Jeśli możesz pomóc w ten sposób, to zachęcamy do wypełnienia formularza dostępnego na stronie Ministerstwa Edukacji i Nauki. Za jego pośrednictwem można zaoferować pomoc edukacyjną dla dzieci i młodzieży z Ukrainy oraz określić rodzaj wsparcia.

            Formularz zgłoszeniowy

            Na stronie Ministerstwa Edukacji i Nauki udostępniliśmy formularz rejestracyjny dotyczący wsparcia edukacyjnego dzieci i młodzieży z Ukrainy. Za jego pośrednictwem można zaoferować pomoc edukacyjną i określić jej formę.

            Formularz zbiera podstawowe informacje, które zostaną automatycznie przekazane do właściwego koordynatora wojewódzkiego przy kuratorium oświaty. Koordynatorzy będą kontaktowali się z wolontariuszami w miarę pojawiających się potrzeb.

            W sposób szczególny do angażowania się w wolontariat edukacyjny zachęcamy nauczycieli, studentów i wykładowców. Niezwykle cenne będzie wsparcie osób znających języki wschodniosłowiańskie (ukraiński, rosyjski czy białoruski). W pomoc edukacyjną mogą się także włączyć przedstawiciele organizacji pozarządowych, firm i stowarzyszeń.

            Zachęcamy do włączenia się w wolontariat edukacyjny! 

            Źródło MEiN: https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/wsparcie-edukacyjne-osob-przybywajacych-z-ukrainy–wypelnij-formularz-zgloszeniowy

             

            Kuratorium Oświaty we Wrocławiu

          • Wyniki konkursu

          • Wyniki Szkolnego Konkursu Plastycznego „ Karnawałowa Maska”

             

            Maski wyróżnione nagrodami  zachwyciły pomysłowością oraz  techniką  i estetyką wykonania:

            I miejsce Hanna Salanyk

            I miejsce- Mateusz Caban

            I miejsce-Karolina Stawowa

            I miejsce- Jakub Gorgol

             

            II miejsce- Aleksy Malchar

            II miejsce - Maja Jadczyk

            II miejsce- Ola Popielarz

             

            Wszystkie prace   zachwyciły pomysłowością oraz  techniką  i estetyką wykonania.

            Uczniowie nagrodzeni zostali  dyplomami oraz drobnymi upominkami  ufundowanymi przez Radę Rodziców                                                                                                                                              

            Gratuluję wszystkim uczestnikom konkursu i zapraszam do następnych konkursów  plastycznych oraz muzycznych.                                                                                           

             

             

          • List Dolnośląskiego Kuratora Oświaty

          •                                                                                                                                       Wrocław 2022-02-28

             

            Szanowni Państwo Dyrektorzy i Nauczyciele! Koleżanki Koledzy!

             

                     W czwartek 24 lutego nad ranem putinowska Rosja zaatakowała zbrojnie Ukrainę, rozpętała wojnę. Pokazała dobrze nam Polakom znaną od stuleci, agresywną i brutalną twarz. Giną żołnierze i cywile, dorośli i dzieci. Cierpią ludzie, rujnowany jest dobytek i dorobek pokoleń. Deptane są prawa człowieka, łamane konwencje i międzynarodowe pakty. Cały naród ukraiński, armia
            i państwo kierowane przez bohaterskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego stawiają heroiczny opór najeźdźcy. W imię człowieczeństwa i polskiej racji stanu nakazem chwili jest pomóc Ukrainie i jej obywatelom. Form wsparcia jest wiele, każda pomoc, choćby najdrobniejsza, jest niezwykle ważna. Każdy gest solidarności i każde ciepłe słowo mają znaczenie. Każda zbiórka, aukcja czy koncert mają sens. Każda złotówka się liczy.

            Z całego  serca dziękuję  Koleżankom i Kolegom za przyjazne gesty oraz inicjatywy na rzecz naszych sąsiadów Ukraińców przebywających tak w Polsce jak i w Ukrainie. Proszę nie ustawać w tym szlachetnym dziele, gdyż wsparcie jest niezbędne tu i teraz, a będzie też konieczne w przyszłości.

            Bardzo proszę o otoczenie psychologiczną opieką dzieci i uczniów oraz stosowanie rekomendacji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Jak rozmawiać
            z dziećmi o wojnie w Ukrainie”.

            Tysiące uchodźców z Ukrainy codziennie przekraczają granice z Polską, wśród nich są małe dzieci i uczniowie. Część z nich pojawi się na Dolnym Śląsku - przyjadą (już przyjeżdżają) do rodzin, przyjaciół i znajomych, którzy wcześniej znaleźli tu studia, pracę i mieszkanie. Przybędą do gmin i powiatów, które od lat utrzymują partnerskie relacje z wieloma miejscowościami
            w Ukrainie. Dotrą do ludzi dobrej woli skorych do bezinteresownej pomocy, których wielu na ziemi dolnośląskiej.

            Dzieci uchodźców znające język polski będą przyjmowane do już istniejących grup i oddziałów w przedszkolach i szkołach, jeśli zajdzie potrzeba powstaną dodatkowe grupy i oddziały. Dla osób bez znajomości języka polskiego będą tworzone oddziały przygotowawcze. Środki finansowe
            w adekwatnej wysokości przekaże organom prowadzącym Ministerstwo Edukacji i Nauki.

            Zapewnienie opieki i edukacji dzieciom i młodzieży z Ukrainy jest wyzwaniem organizacyjnym, które rośnie z każdym dniem. Aby mu sprostać musimy działać w sposób dobrze zorganizowany, tylko  wtedy będziemy skuteczni. Dlatego jako kuratorium oświaty wchodzące w skład służb zespolonych wojewody będziemy zbierać od dyrektorów szkół i organów prowadzących istotne informacje, koordynować działania, przekazywać szkołom, przedszkolom i placówkom ważne wiadomości, służyć wsparciem, radą i pomocą.

            Chwila jest historyczna, a bracia Ukraińcy w wielkiej potrzebie. Bądźmy solidarni i wytrwali!

            Niech żyje niepodległa Ukraina! Niech żyje niepodległa Polska!

             

                                                                                Roman Kowalczyk

                                                                        Dolnośląski Kurator Oświaty

             

             

          • Cyberbezpieczeństwo

          • Realizując zadania wynikające z ustawy z dnia 5 lipca 2018 r. o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa (tj. Dz. U. z 2020 r. poz. 1369 ze zm.) przekazujemy Państwu informacje pozwalające na zrozumienie zagrożeń występujących w cyberprzestrzeni oraz porady, jak skutecznie stosować sposoby zabezpieczenia się przed zagrożeniami.

             

            Cyberbezpieczeństwo, zgodnie z art. 2 pkt 4 ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, to „odporność systemów informacyjnych na działania naruszające poufność, integralność, dostępność i autentyczność przetwarzanych danych lub związanych z nimi usług oferowanych przez te systemy”.

             

            Do najpopularniejszych zagrożeń w cyberprzestrzeni należą:

            • Ataki z użyciem szkodliwego oprogramowania (malware, wirusy, itp. – więcej szczegółów pod adresem ),
            • Kradzieże tożsamości,
            • Kradzieże (wyłudzenia), fałszowanie bądź niszczenie danych,
            • Blokowanie dostępu do usług,
            • Spam (niechciane lub niepotrzebne wiadomości elektroniczne),
            • Ataki socjotechniczne (np. phishing, czyli wyłudzanie poufnych informacji (np. danych do logowania) poprzez podszywanie się pod instytucję lub osobę godną zaufania, np. urzędy, banki, portale społecznościowe, znajomych).

             

            Przykładowe sposoby zabezpieczenia przed potencjalnymi zagrożeniami:

            • Używanie tylko silnych, indywidualnych dla każdego systemu haseł i nie udostępnianie ich nikomu.
            • Zainstalowanie i używanie oprogramowania antywirusowego. Stosowanie ochrony w czasie rzeczywistym!
            • Aktualizowanie oprogramowania antywirusowego oraz bazy danych wirusów (dowiedz się czy twój program do ochrony przed wirusami posiada taką funkcję i robi to automatycznie).
            • Regularne aktualizowanie systemu operacyjnego i aplikacji.
            • Nie otwieranie plików nieznanego pochodzenia.
            • Nie korzystanie ze stron internetowych (zwłaszcza ze stron banków, poczty elektronicznej czy portali społecznościowych), które nie mają ważnego certyfikatu SSL, chyba że masz stuprocentową pewność z innego źródła, że dana strona jest bezpieczna.
            • Nie używanie niesprawdzonych programów zabezpieczających.
            • Należy regularnie skanować komputer i sprawdzać zachodzące procesy sieciowe – jeśli się na tym nie znasz, poproś o sprawdzenie kogoś doświadczonego w tym zakresie.
            • Sprawdzanie plików pobranych z Internetu za pomocą programu antywirusowego.
            • Unikanie odwiedzania stron, które oferują wyjątkowe atrakcje (darmowe filmiki, darmową muzykę czy łatwy zarobek) – często na takich stronach znajdują się ukryte wirusy, trojany i inne zagrożenia.
            • Nie wpisywanie danych osobowych w niesprawdzonych serwisach.
            • Nie wysyłanie w wiadomościach e-mail żadnych poufnych danych (np. danych osobowych, danych logowania, skanu karty kredytowej) w formie otwartego tekstu – powinny być zabezpieczone hasłem i zaszyfrowane – hasło przekazujemy w sposób bezpieczny, tj. innym kanałem niż dane.
            • Pamiętanie o uruchomieniu firewalla.
            • Wykonywanie kopii zapasowych ważnych danych.
            • Należy pamiętać, iż żaden bank czy urząd nie wysyła e-maili do swoich klientów z prośbą o podanie hasła lub loginu w celu ich weryfikacji.
            • Zwracanie uwagi na komunikaty pojawiające się na ekranie oraz nie ignorowanie ostrzeżeń dotyczących bezpieczeństwa.

             

            Więcej informacji na temat zabezpieczeń w cyberprzestrzeni można znaleźć pod linkiem:

             

          • Opatrunek dla Afryki

          • Człowiek jest dobry nie przez to kim jest,

            lecz przez to czym dzieli się z innymi...

            Jan Paweł II

            Serdecznie dziękujemy wszystkim ofiarodawcom, którzy wsparli akcję Opatrunek dla Afryki. Z radością informujemy, że dzięki hojności rodzin związanych ze Szkołą w Brzeziej Łące udało się uzbierać ok 1700 sztuk różnych artykułów medycznych. Dziękujemy za bezinteresowną chęć czynienia dobra oraz kształtowanie wrażliwości na drugiego człowieka.

            koordynatorzy i wolontariusze

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im. Noblistów Polskich
      • (+48 71) 314-82-23
      • Brzezia Łąka ul. Szkolna 10 55-093 Kiełczów Poland
      • Godziny pracy sekretariatu szkoły Poniedziałek - Piątek 7:00-15:00 Konto bankowe: Bank Spółdzielczy w Oleśnicy oddział w Długołęce 78 9584 1021 2003 0301 8757 0062
    • Logowanie