17.10.2017 odbyły się w naszej szkole warsztaty pt. Zapylanie roślin przez pszczoły jako jedna z form ochrony bioróżnorodności kształtującej właściwe funkcjonowanie środowiska. Celem było zachęcenie uczniów do takich postaw i wyborów w życiu codziennym, które mogą spowalniać proces zanikania różnorodności biologicznej i zapobiegać zanieczyszczeniu klimatu. Zajęcia i warsztaty prowadzone były przez małżeństwo pszczelarzy, posiadających wieloletnie doświadczenie zawodowe z zakresu pszczelarstwa. Od kilku lat prowadzą Zagrodę Edukacyjną – miejsce, w którym dzieci i młodzież doświadczają różnych aspektów z życia pszczół, przyrody, środowiska zwierzęcego, a także uczestniczą w warsztatach.
Tematyka
- Sytuacja pszczelarstwa w świecie - złe warunki życia pszczół spowodowane niekorzystną działalnością człowieka (uprzemysłowienie , chemizacja rolnictwa, GMO, monokultura w uprawie roślin i inne…)
- Uświadomienie uzależnienie człowieka od środowiska naturalnego – na przykładzie procesu zapylania roślin przez pszczoły. Bioróżnorodność..
- Usługi ekosystemowe - włączenie się pszczelarzy w aktywny sposób w utrzymanie wrzosowisk jako siedlisk w obszarze Natura 2000 „Wrzosowiska przemkowskie”.
- Rodzaje, odmiany i właściwości poszczególnych miodów. Degustacja. Na zakończenie każde dziecko otrzymuje opakowanie miodu.
Część praktyczną stanowiły warsztaty pt. „ Mur- zagrożenie dla bioróżnorodności” – zajęcia twórcze uświadamiające własny wpływ na niszczenie lub ochronę przyrody.